Manuálna lymfodrenáž

manuálna lymfodrenáž     Na základe našich 27-ročných skúseností, ktoré potvrdzujú potrebu a dôležitosť manuálnej lymfodrenáže – masáže lymfatického systému, Vám v skratke chceme objasniť čo je manuálna lymfodrenáž:

Objednajte sa online na manuálnu lymfodrenáž

Na celotelovú lymfodrenáž je treba rezervovať
90 minút.

Lymfatický systém je časť obehovej sústavy, ktorá sa skladá z lymfatických ciev a lymfatických uzlín.

Lymfa je bezfarebná tekutina, ktorá obsahuje odpadové látky metabolizmu, prebytočnú vodu, baktérie, vírusy, cudzie telieska, vitamíny, hormóny, enzýmy, lymfocyty a bielkoviny. Tvorí sa z krvnej plazmy. Za deň sa vytvoria 2-3litre, v niektorých prípadoch až 30litrov. Lymfa je absorbovaná do lymfatického systému z medzibunkového priestoru. Nepretržite omýva bunky a tkanivá, ktoré zbavuje toxických látok a vyživuje ich.

Lymfatické uzliny sú útvary oválneho alebo fazuľovitého tvaru, majú filtračnú a imunologickú funkciu. Zachytávajú, pohlcujú a vstrebávajú cudzorodé častice(bunky, baktérie, atď..) a zabraňujú vzniku choroboplodným zárodkom dostať sa do krvného obehu. Uzliny sú tiež miestom tvorby lymfocytov a vzniku protilátok.

Manuálna lymfodrenáž (drenáž-odvodnenie,odvádzanie) je hmatová technika, ktorá pomáha správnemu toku a odvádzaniu lymfy.
     Jej hlavný terapeutický význam spočíva v odstraňovaní lymfatických opuchov (lymfedém). Lymfedém je vysokoproteínový opuch zapríčinený zmenšenou kapacitou transportu lymfy. Proteíny spolu s vodou, ktorú viažu sa hromadia v medzibunkovom priestore. Znížený tok lymfy naruší látkovú výmenu, oslabí sa pohyb lymfocytov, čím sa výrazne naruší imunita organizmu.

    V medicíne má lymfodrenáž široké uplatnenie (dermatológia, neurologické ochorenia, po ablácii prsníka, jazvy po operáciách, podpora procesu hojenia rán, opuchy..).Lymfodrenáž má význam nielen terapeutický, ale aj preventívny. Aplikuje sa pri celkovej únave, na stimuláciu imunitného systému, pri bolestiach hlavy, v športe, na kozmetické účely.